Subwoofer de 25 cm (10′′) pentru instalatii SQ – 4Ω+4Ω, 1000W RMS / 3000W Max.
Subwoofer Morel Ultimo Pro 104D - Noua generație Ultimo Pro continuă moștenirea legendarei serii de subwoofere Morel Ultimo, stabilind un nou standard în reproducerea basului pentru sistemele audio auto. Este conceput pentru audiofilii care caută fidelitate și control maxime, oferind reproducere a frecvențelor joase cu detalii, precizie și muzicalitate excepționale. Ultimo Pro reprezintă apogeul deceniilor de experiență Morel, combinând tehnologia de ultimă generație, designul inovator și măiestria superioară. Nu este doar un subwoofer - este următoarea evoluție în reproducerea basului, bazându-se pe tradiția seriei Ultimo și stabilind un nou standard de performanță în sistemele audio auto.
Con compozit din fibră de carbon și hârtie - Conul dintr-o singură piesă combină rigiditatea carbonului cu proprietățile de amortizare ale hârtiei. Este cu până la 200% mai rezistent decât materialele obișnuite, asigurând un control maxim și suprimarea rezonanțelor chiar și sub sarcini mari. Construcția dintr-o singură piesă garantează, de asemenea, o mișcare uniformă și o precizie ridicată. Noua suspensie dublă crește liniaritatea și precizia mișcării conului, permițând subwoofer-ului să gestioneze excursii mai mari și să reproducă cu fidelitate chiar și cele mai profunde frecvențe cu control maxim.
Bobină vocală Hexatech™ de 5,1" - Inima subwoofer-ului este bobina vocală Hexatech™ din aluminiu de 5,1" (aproximativ 13 cm) - una dintre cele mai mari utilizate vreodată în sistemul audio auto. Bobina este înfășurată pe un suport de titan pentru un control și o disipare a căldurii și mai ridicate. Rezultatul este o mișcare liniară, asemănătoare unui piston, o distorsiune minimă și o reproducere extrem de curată și naturală a basului.
Perfecțiune tehnică în fiecare detaliu - Motorul subwoofer-ului a fost complet reproiectat pentru performanțe și mai mari. Ventilația integrată a structurii motorului asigură o răcire mai bună în timpul utilizării prelungite. Coșul masiv turnat Uniflow™ minimizează pierderile de energie din transmiterea vibrațiilor și elimină rezonanțele, rezultând un sunet precis, dinamic și bogat din punct de vedere muzical.
Caracteristici principale:
- Con sandwich din fibră de carbon pentru acuratețe, detalii și eficiență maxime.
- Reproducere cu precizie extremă, distorsiune redusă și livrare naturală a frecvențelor joase.
- Motor complet reproiectat pentru performanță și dinamică superioare.
- Sistem integrat de răcire a motorului.
- Bobină Hexatech™ mare de 5,1" cu șasiu din titan pentru control maxim și distorsiune minimă.
- Nou sistem de suspensie dublă pentru o excursie și o liniaritate mai mari.
- Optimizat pentru utilizarea în incinte mai mici (etanșe și bass reflex).
- Coș Uniflow™ din oțel turnat pentru a elimina pierderile și vibrațiile.
- Grilă de protecție nou concepută, inspirată de forma unei flori de lotus inclusă.
Caracteristici tehnice:
Cod: ULTIMO PRO 104
Marcă: Morel
Diametru subwoofer: 250 mm (10")
Putere RMS: 1000 W
Putere Max. (performanță maximă): 3000 W
Sensibilitate (SPL 2.83V/1m): 86 dB
Impedanță: 4 + 4 Ω
Interval de frecvență: 15 - 800 Hz
Material diafragmă subwoofer: Combinație de fibră de carbon și hârtie
Adâncime de montare subwoofer: 129 mm
Volum recomandat al carcasei: 17 l
Volum recomandat al difuzorului bass reflex: 18.4 l
Diametru bobină subwoofer: 130 mm (5.1")